Tussen spanning en sereniteit

Bij zonsopkomst ontwaakt Taipei vol straatgeluiden, damp en luide tempelklokken. ‘We are the Republic of China, not the People’s Republic of China’, zegt de gids. Taiwan heet officieel de Republiek China en functioneert in vrijwel alles als een zelfstandig land (eigen regering, munt, grenscontrole), al erkennen de meeste landen het niet als zelfstandig. Wij reisden naar deze moderne democratie en ontdekten een geheel eigen identiteit.
IMG_9879 (1)
LEES VERDER

In de goedgeorganiseerde hoofdstad Taipei zie je duidelijk hoe de eeuwen in elkaar overvloeien. In de Longshan-tempel branden bewoners wierook voor Guanyin, de godin van mededogen. De tempel werd gebouwd in 1738, maar moest na Amerikaanse bombardementen in de Tweede Wereldoorlog worden hersteld. Bij een directe treffer overleefde alleen het beeld van Guanyin. De aanwezige schuilkelder herinnert ons eraan dat vrede in Taiwan nooit vanzelfsprekend is.

Even verderop ligt het imposante plein bij de Chiang Kai-shek Memorial Hall. De Chinese oud-president vluchtte in 1949 naar Taiwan na zijn nederlaag in de Chinese burgeroorlog. Het witblauwe marmer, de symmetrische trappen en de strakke wachtwisseling ademen nog de orde en trots uit de tijd van de nationalistische Kwomintang (KMT). Op 10 oktober, de nationale feestdag, wordt hier elk jaar met militaire precisie herdacht, maar daarbuiten laat Taipei vooral zien hoe traditie en moderniteit moeiteloos samenkomen.

Bamboe en bubble tea

Bovenin Taipei 101, ooit het hoogste gebouw ter wereld (nu op nr.11), ontvouwt de stad zich in volle omvang. De toren, ontworpen als een bamboestengel, staat symbool voor veerkracht. Voor een dosis Chinese kunst is het National Palace Museum een aanrader. Hier worden 700.000 kunstwerken uit het oude China bewaard. Ze werden tijdens de burgeroorlog naar Taiwan gebracht ter bescherming. Ironisch genoeg vormen die schatten nu het culturele hart van een land dat Peking niet als land erkent.

’s Avonds struinen we over de Raohe Street Night Market. Dit is een van de oudste markten van Taipei, waar de geur van pepper buns en geroosterde inktvis zich met het geroezemoes van de avond mengt. Maak hier zeker een stop bij Chen San Ding, een van de bekendste bubble tea-bars van Taiwan. Toepasselijk, want de populaire zoete drank met tapiocaparels vindt hier zijn oorsprong.

Varen en fietsen bij Sun Moon Lake

We reizen naar het midden van het eiland, naar Sun Moon Lake, het spirituele hart van Taiwan. Het water ligt stil tussen de bergen, glanzend als glas. Tijdens de boottocht vertelt gids Chris dat de naam verwijst naar de vorm van het meer: één helft als zon, de andere als maan. Langs de oevers wonen nog steeds de Thao, een van de inheemse stammen van Taiwan. Een fietstocht rond het meer – door velen genoemd als een van de mooiste routes ter wereld – laat de omgeving van een andere kant zien. Het pad kronkelt door bossen en langs tempels, over bruggen en dicht langs de kabbelende waterlijn. Soms hoor je alleen het zachte gezoem van banden op asfalt en het geritsel van bamboe in de wind. Hier toont Taiwan zijn rustige kant: verzorgd, geordend en met oog voor detail.

Ziel van het zuiden

Na de bergen volgt geschiedenis in het zuidwesten van het eiland. In Tainan, de oudste stad van Taiwan, liggen tempels en verhalen dicht bij elkaar. In de Confuciustempel, gewijd aan wijsheid en onderwijs, bidden studenten voor succes en hangen ze houten wensbordjes aan de muur. De stad is een en al erfgoed. De South Gate herinnert aan de Qing-tijd (de laatste keizerlijke dynastie tot 1912), terwijl Fort Zeelandia, gebouwd door de Nederlanders in 1624, nog altijd een echo is van het koloniale verleden. Hier verdedigden VOC-soldaten zich maandenlang tegen de Chinese krijgsheer Koxinga, tot ze zich in 1662 moesten overgeven. ’s Avonds is het in Tainan heerlijk in Shennong Street, waar lampions boven de oude gevels wiegen en geuren van kruiden en gebakken vis de lucht vullen.

Bento in de bergen

Onze Taiwanroute eindigt in de hooglanden van Alishan, waar cederbomen van meer dan duizend jaar oud in de nevel verdwijnen. Een korte wandeling voert over houten bruggetjes en langs mosgroene stammen. In het dorpje Fenchihu kiezen we een goedgevulde bento (gezonde lunchbox), een erfenis uit de tijd dat de bergspoorlijn hier nog dagelijks reed. Je vindt de lekkerste varianten in Old Street. Tegen de avond suist de hogesnelheidstrein van Tainan in nog geen twee uur terug naar Taipei.

Taiwan vormt zijn toekomst zonder zijn wortels te verliezen. Hightech en traditie gaan hier hand in hand: naast een tempel vind je een designcafé, naast een marktkraam een museum voor moderne kunst. De economie groeit, het openbaar vervoer is efficiënt en het land investeert stevig in duurzaamheid en toerisme. Terwijl de wereld kijkt naar geopolitieke lijnen – Peking blijft het als een afvallige provincie zien – leeft het eiland gewoon door en is het ondertussen een geweldige en veilige vakantiebestemming.

Geschreven door TRAVELBOOK.NL

TRAVELBOOK is hét reisplatform voor en door reizigers: met de beste tips en weetjes voor iedereen die de wereld wil verkennen. In TRAVELBOOK Magazine vind je reisverhalen, hotspots van de tofste steden en routes binnen en buiten Europa. Op de door ons georganiseerde events kun je in direct contact komen met de reisspecialisten waar wij nauw mee samenwerken. Meer weten? Kijk op www.reis-events.nl

3x overnachten in stijl

1. Hotel Amba Taipei Songshan heeft een modern, eenvoudig design, dat toch heerlijk warm voelt. Vanuit de kamers kijk je uit op de Taipei 101, terwijl de levendige Raohe Street Night Market om de hoek ligt. Kortom, de ideale ligging. amba-hotels.com/en/songshan
2. Aan de oever van Sun Moon Lake ligt het Wyndham Hotel, waar je niets anders wil dan ontspannen. De kamers zijn ruim en je hebt een mooi uitzicht op het water en de bergen. Een heerlijke plek om tot rust te komen. wyndhamhotels.com/wyndham
3.In het hart van Tainanpast het luxe en stijlvolle Silks Place perfect in de historische omgeving. Na een avondwandeling over Shennong Street is dit de beste plek om terug te keren naar een rustgevende oase. silksplace.com

4x Wist je dat?

1. Taiwan was het eerste Aziatische land dat het homohuwelijk legaliseerde (2019).
2. In veel steden in Taiwan speelt de vuilniswagen ‘s avonds de Für Elise van Beethoven als vriendelijk signaal voor bewoners om hun afval buiten te zetten.
3. De Yushan (Jadeberg) in Taiwan is met 3952 meter nog hoger dan Mount Fuji in Japan.
4. Taiwan telt meer dan 12.000 tempels, waar het boeddhisme, taoïsme en volksgeloof elkaar ontmoeten.

Ga voor meer informatie naar